Antalya’da mutlaka görülmesi gereken tiyatro: Aspendos

Antalya kıyılarına tatile gelen turistlerin çoğu, gün içinde Aspendos tiyatrosunu ziyaret ederler. Aslında Aspendos sadece bir tiyatro değil, aynı zamanda tarihi bir ören yeridir. Ancak tiyatronun başrolde olduğunu da kabul etmek gerekir. Asıl soru, buraya ayıracağınız zamana değer mi?

Peki, söyleyin şimdi, bunu kaçırmayı kim ister?
Yanıt, evet! Su kemerleri ve Roma tiyatrosu bolluğundan dolayı, harabelerin geri kalanı çok etkileyici olmayabilir. Öte yandan bu, dünyanın en iyi korunmuş antik tiyatrosudur.
20 Bin Kişi İçin Bir Oturma Planı

20 Bin Kişi İçin Bir Oturma Planı

Aspendos Tiyatrosu

Roma İmparatorluğu zamanından kalma olan Aspendos tiyatrosu, zengin süslemeleriyle dikkat çeken tarihi bir anıttır. Milattan sonra 160 ile 180 yılları arasında inşa edilmiştir. Burada ilk önce yaklaşık 22 metre yüksekliğinde ve 100 metre genişliğinde olan muazzam ön cepheyle karşılaşırsınız. Kaynaklar izleyici kapasitesini 7300 ile 20.000 kişi olarak belirtiyor.

UNESCO’nun web sitesinde ise merdivenlere de oturulduğu takdirde kapasitenin en fazla 8.500 kişi olduğu yazıyor. Yarım daire şeklindeki tiyatronun oturma alanı, üzeri beşik-tonoz sütunlu bir galeri olan altta 20 ve üstte 21 sıra olmak üzere iki kattan oluşuyor. İki katlı sahne ise halen, olduğu gibi ayakta duran bir yapı…

Muhteşem Süsler

Muhteşem Süsler

Son yıllarda, öncelikle oturma alanı olmak üzere tiyatroda ciddi restorasyon çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar hakkında pek çok şey söylendi ve yazıldı; özellikle de oturma yerlerinde beyaz mermer kullanılması eleştirildi. Restorasyon öncesi ve sonrasında tiyatroyu ziyaret etmiş kişiler olarak, eklenen mermerlerin zaman içinde eskileriyle kaynaşmaya başladığını ve ayrıca bunun böyle mimari bir şaheserin büyüklüğüne ve burayı ziyaret etme deneyimine zarar vermediğini hissettik.

Antik kent ve su kemerleri

Aspendos’u bir tur otobüsüyle ziyaret ediyorsanız, tiyatronun arkasında kalan antik kenti dolaşma şansınız pek olmayacaktır. Oysa buradaki kalıntı ve harabeler, Türkiye’nin diğer tarihi yerlerine göre daha iddiasız olsa da, kesinlikle görmeye değerdir. Hele de buraya kadar gelmişken kaçırmak hiç olmaz!

Tiyatro girişinin sağındaki mermer yoldan yürüyün. Bu yol, Stadyum harabelerinin yanından Aspendos’un Doğu Kapısına gider. Mermerli yol, bir kemerin altından devam eder ve burada bazı yerlerde Aspendos’un ustaca yapılmış kanalizasyon sistemini görmeniz mümkündür. Hayranlık uyandıran su kemerlerinin dışında Aspendos’ta halen ayakta kalmış olanlar, Bazilika’nın bir kısmı, Nymphaeum (anıtsal çeşme), pazaryeri kalıntıları ve Bouleuterion’dur (halk meclisi).

Harabelere Genel Bakış

Harabelere Genel Bakış

Dağlardan şehre su taşıyan su kemerlerini görmeden Aspendos’tan sakın ayrılmayın. Şehrin, su taşıyan yeraltı boruları ve kemerlerden oluşan gelişmiş bir su dağıtım sistemi bulunuyor. Su kemerleri, vadinin en aşağılarında birbirlerine 15 metrelik kemerlerle bağlanmış yaklaşık 30 metre yüksekliğinde iki özgün sifona sahip.

Su Kemerleri Kalıntıları

Su Kemerleri Kalıntıları

Aspendos ziyaretinden önce bilmeniz gerekenler

Aspendos çoğunlukla Antalya, Lara ya da Side gibi yakın tatil yörelerinden günübirlik gezilerle ziyaret edilir. Tiyatronun dışında kalan arazi engebelidir. Ayakkabılarınızı buna göre seçiniz. Sizi güneşten koruyacak gölgelik ya da ağaç yoktur. Yanınızda bolca su ve güneşten koruyucu krem taşımanızı öneririz.

Aspendos tiyatrosu ayrıca yaz aylarında, Aspendos Festivali kapsamında birçok konser ve gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Bu da, bu etkinliklerle ilgili olarak tiyatronun içinde tutulan donanımların gezinizi etkileyebileceği anlamına gelir.

Kış aylarında Aspendos 8 ile 17 saatleri arasında, yaz aylarında ise 19’a kadar açıktır ve içeri girmek ücrete tabidir. Müzenin resmi web sitesi olan bu bağlantıyı kullanarak daha fazla bilgi alabilir, giriş için biletlerinizi temin edebilirsiniz.

Daha kapsamlı bir keşif gezisi yapmayı düşünüyorsanız, Antalya’nın eski yerleşim bölgesini mutlaka ziyaret edin; Kaleiçi’nin aklınızı başınızdan alacağından eminiz! Ayrıca Side’yi de unutmayın!

 
217 Paylaşımlar

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bunları da beğenebilirsiniz:

Antalya’da mutlaka görülmesi gereken tiyatro: Aspendos